Interview: Své ženě jsem kladl záludné otázky o nevěře

Režisér a scenárista Matěj Balcar vypráví o vzniku filmu Pánský klub - nové komedie, která vás vezme na terapii pro eroticky závislé muže.

Je podle něj nevěra obhajitelná? Je v něčem režírování filmu lepší než divadelní práce? U jeho divadelní hry Občan první jakosti prý nevíte, jestli se máte smát nebo brečet, o čem je? A jaká premiéra ho čeká na podzim? Poslechněte si celý rozhovor.

Otázky o nevěře

Premiéra snímku se koná 2. června a pro Matěje Balcara je to první celovečerní film, který jde do kin. Oporou mu byla manželka Kristýna Hrušínská, která ztvárňuje psychoterapeutku Lindu.

„Spolupodílí se na tom od začátku, byla už u zrodu toho textu, protože jsem ji tehdy využíval k psaní ženských dialogů. Kladl jsem záludné otázky a ona se divila, kam tím směřuju,“ směje se.

Čerstvě dostudované a nezkušené Lindě se terapie záhy vymkne z rukou. „Celá ta látka svádí k tomu, aby to bylo levné a podbízivé. Některé věci tam musí padat, erotoman a cyklista Milan Šteindler se musí chovat jako idiot, ale aby ta věc nesklouzla, tak to potřebuje značně balancovat. Od toho je tam postava Bolka Polívky a ta Linda, kteří vytvářejí protiváhu těm blbým kecům,“ vysvětluje Matěj Balcar.

Všechny ty situace odněkud znám

A v jedné z rolí se objeví i jeho tchán Jan Hrušínský. „Myslím, že jeho role bude za poslední roky jedna z těch velmi výrazných. Protože diváci ho takhle neznají, hraje homosexuálního manažera rockové hvězdy.“

Komedie o eroticky závislých mužích se v divadle stala velmi oblíbenou, Matěj Balcar doufá, že stejně dobře se povedl i film. Téma nevěry je věčné. „Všechny ty situace, co tam jsou, nějakým způsobem znám. Něco jsem zažil nebo se to týká některého z mých známých. Nebudu je jmenovat, aby mě nezabili.“